کد خبر:75605 تاریخ انتشار : 1396/4/17-10:41:30
بوریایی مطرح کرد:
ساخت و احداث سد ایلیسو توسط دولت ترکیه غیر انسانی و خلاف توافقات صورت گرفته بین المللی است
رسول بوریایی،جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهر قدس اظهار داشت:متاسفانه از طرف دولت ترکیه شاهد اقدامات غیر انسانی و خلاف توافقات صورت گرفته بین المللی هستیم.
لینک کوتاه http://bst.bso.ir/id/75605
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران؛دولت ترکیه بنا دارد تا سد ایلیسو را ـ که بخشی از پروژه سدسازی ترکیه در جنوب شرقی این کشور است ـ نهایی کند. احداث این سد که ظرفیتی معادل سه برابر بزرگ‌ترین سد ایرانی یعنی کرخه دارد، سبب خواهد شد از ورود همه 56 درصد حجم آبی که از خاک ترکیه به دجله سرازیر می‌شد، جلوگیری شود و  فرایندهایی نظیر بیابان‌زایی و خشک‌سالی در عراق شدت یابد.

در رابطه با ماهیت و خسارات این اقدام ترکیه ، رسول بوریایی،جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهر قدس اظهار داشت:متاسفانه از طرف دولت ترکیه شاهد اقدامات غیر انسانی و خلاف توافقات صورت گرفته بین المللی هستیم.

بوریایی گفت:ساخت و احداث سد ایلیسو باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ای برای محیط زیست می شود و حتی میتواند باعث فشار آمدن به لایه های زیرین زمین و بروز آتشفشان ها و ایجاد زلزله شود.خشک شدن تالاب‌های مرکزی عراق و سوریه، تبدیل تالاب هورالعظیم به بزرگ‌ترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه درگیری 25استان غربی و مرکزی کشورمان با معضل ریزگردها و افزایش چشمگیر این مسأله، نمونه‌ای از ارمغان حذف حقابه دجله و فرات است.

بوریایی ادامه داد:دولت اردوغان منابع مشترک آبی  را با این کار به مخاطره  می کشاند .از کشورهای آلمان،سوئیس و اتریش به خاطره رفتار  انسان دوستانه ای که نسبت به ساخت این سد داشته اند سپاس گذاری میکنیم.
بوریایی در انتها افزود:وزارت امور خارجه ، وزارت کشور و وزارت نیرو باید نسبت به این اقدام ترکیه موضع گیری نموده و اقدام به انجام عملی درخور نماید و این مساله را نیز از طریق جوامع بین الملل مطالبه نمایند ، چرا که این سد مشکل ریزگرد ها را برای کشور تشدید می نماید و مشکلاتی که امنیت ملی را به مخاطره می اندازد به وجود می آورد.

اتمام پیام/
 
نظرات
لطفا کمی صبر کنید.
ناشناس
|
1396/4/26 - 1:50:8
0
0
امیدوارم همه به مسائل زیست محیطی اهمیت بدهند با آرزوی موفقیت برای شما
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
در روز یکشنبه 97/2/2 دیداری با حضور تعدادی از دانشجویان ...
در جلسه مسئولین بسیج دانشجویی و نهاد رهبری دانشگاه های اس...
مراسم معارفه مسئول معاونت علمی ناحیه بسیج دانشجویی دانشگا...
"وسعت عملیات پمپاژ ناامیدی به جامعه فراتر از حد تصور است